כיצד נשמור על הגיטרה

Picture3 איך לשמור ולתחזק גיטרה

עמידות הגיטרה תלויה באופן הבניה ובשמירה עליה. הגיטרה הקלאסית (או גיטרה פלמנקו) היא כלי עדין ביותר, לימדו כיצד לשמור עליה.

הגיטרה בנויה מעשרות חלקים, רוב חלקיה עשויים מעץ ומגיעים עד לעובי של מילימטרים בודדים. מסיבה זו, העץ מושפע לטובה או לרעה ממספר גורמים. בעמוד זה ריכזנו את הטיפים שיעזרו לכם לשמור על הגיטרה הקלאסית שלכם ע"פ קטגוריות שונות: אופן הבניה, טמפרטורה, לחות, אופן הנגינה וניקיון הגיטרה.

אופן הבניה

לפני שניגש לדרכים בהן תוכלו אתם לשמור על הגיטרה שלכם, חשוב להבין שלכל גיטרה עמידות שונה. עמידות זאת מושפעת מאופן הבניה והחומרים השונים שנבחרו למלאכה.

לבניה מסורתית של הגיטרה ישנם מספר כללים וחוקים: הבניה צריכה להיות "עבודת יד". את מרבית המאפיינים של הגיטרה הבנויה על פי המסורת, קשה לזהות ללא איש מקצוע, אך על תהליך בניית הגיטרה תוכלו לקרוא במאמר זה.

השפעת הטמפרטורה: דמיינו שגוף הגיטרה הוא תוף, הלוח הקדמי הוא העור שעליו מתופפים. לוח זה נקרא "לוח התהודה" ועוביו מגיע עד 4 מ"מ. הוא דק, חזק וגמיש. בנוי משני חצאים סימטרים של עץ מלא שנפרסו באמצע מחלק אחד. כמו בתוף, לוח זה רגיש ורועד בשעת הנגינה. בגיטרה מנגנים באזורים שונים בעולם, במקומות חמים וקרים כאחד, אך הסכנה ללוח התהודה נובעת משינוי בטמפרטורה. שינוי פתאומי בטמפרטורה עלול ליצור סדקים וקמטים בלוח התהודה, לפגוע בגיטרה וכמובן בצליל. איך להימנע מפגעי טמפרטורה?

אין לנגן בחדר או אולם קריר עם מזגן ואח"כ להכניס את הגיטרה למטען הלוהט של הרכב. העדיפו לשים את הגיטרה בכיסוי או ארגז כשסיימתם לנגן, פתחו את תא המטען של המכונית ותנו לו להתקרר. בכלל, העדיפו לשים את הגיטרה על המושבים האחוריים של המכונית אם אינם תפוסים (ולחגור אותה). אל תשאירו את הגיטרה חשופה לקרני השמש, גם אם היא בתוך כיסוי או ארגז. אל תשאירו את הגיטרה בסמוך לזרם אויר שבא ממזגן או תנור, בקרבת פנסי במה או נורות נוי, הכלל כאן הוא להשאיר את הגיטרה במקום בו מזג האוויר אחיד ולא קיצוני. השקיעו בארגז ששומר על טמפרטורה אחידה - קיימים ארגזים השומרים על טמפרטורה אחידה, אם אין לכם כזה, תוכלו להוסיף בארגז מד טמפרטורה שייתן לכם מושג מהי טמפרטורה בו, לפני שתכניסו אליו את הגיטרה.

השפעת הלחות: כמו בכל מוצר עץ, לחות נספגת גם בגיטרה. הלחות מצד אחד מרחיבה את העץ ואילו היובש סודק אותו. איך להימנע מפגעי לחות?

אל תאחסנו את הגיטרה בסביבה לחה מדי, למשל חדר שבו מזגן עובד הרבה שעות, מזגנים שמופעלים גם על חום וגם על קור נוטים לייבש מאוד את אוויר החדר. יש לשמור על הגיטרה בסביבה שאינה לחה או יבשה מידי. אל תאחסנו את הגיטרה בסביבה לחה מדי, למשל בקרבת מכשירים הפולטים אדים, ליד מקלחת או בחדר בו האוויר מגיע מן הים. הוסיפו מד לחות לארגז של הגיטרה. מד הלחות יאפשר לכם לדעת האם קיימת סכנה לגיטרה שלכם. הלחות האידיאלית היא בין 40 ל70 אחוז.

ישנם מכשירי לחות מיוחדים לגיטרות.

אופן הנגינה: נגן המנגן עם הקשות רבות על לוח התהודה, עלול לסדוק את ציפוי העץ (לכה) והעץ עצמו. הסדקים הופכים עד מהרה לחריצים החודרים בלוח ויכולים לפעור חור. לכן נגני פלמנקו או כל סגנון אחר בעל הקשות רבות, נוהגים לשים על הגיטרה "גולפיאדור". "גולפיאדור" הוא משטח פלסטי המודבק או מוצמד לגיטרה בחלק שעליו מקישים והוא מגן מפגיעה בלכה או בעץ. ישנם כמה סוגים של גולפיאדור, ניתן לראות אותם בקישור הבאה: גולפיאדור נייד, גולפיאדור קבוע

ניקיון הגיטרה: מעבר לכך שגיטרה נקיה נראית תמיד יותר טוב, לכלוך עשוי להוות נזק ממשי. תוך כדי נגינה, שומן הגוף הטבעי של האצבעות נשאר על צוואר הגיטרה. השומן מתאסף בצידי הסריגים במקום הלחיצה. הדבר דומה לטיפת שמן המונחת בין שני חפצים ומתחילה להפריד בינהם. השומן והלחיצה בין הסריגים בזמן הנגינה, עשויה להזיז עם הזמן את הסריגים ולשנות את כיוון הצלילים ו/או לגרום לזימזומים לא רצויים. לפעמים נאגרים ליד הסריג גם אבק וזעה בנוסף לשומן, וכל אלה ביחד משנים את מבנה הגיטרה (אומנם במילימטרים אבל בצורה קריטית).

איך להימנע מפגעי לכלוך? שטפו את ידיכם לפני הנגינה. השמשו במטלית 100% כותנה. ניתן להשיג מטליות כותנה המבטיח שלא תשרטו את הגיטרה. בעזרת מטלית זאת תוכלו לנקות משומן ואבק את אזור הסריגים. כמו כן, מיד לאחר הנגינה, או בכל שלב שמופיעה זיעה, תוכלו לנקות בעזרת המטלית את כתמי הזיעה מהגיטרה ולהבטיח שלא נוצרים כתמים.

בשעה שאתם מתאמנים, תוכלו (להלביש) להשתמש ב"גופיה לגיטרה" המגינה על הגיטרה מכל הכיוונים ומאפשרת נגינה נוחה.

זכור! וטיפים נוספים:

  • במידה ועליך לטוס – הרפה את מיתרי הגיטרה (אך אל תתיר אותם לגמרי).
  • במידה והגיטרה נסדקת – הרפה מיד את המיתרים והבא אותה לתיקון אצל בונה גיטרות רציני.
  • אם הגיטרה "מתחממת" (ברכב, ליד תנור, בשמש, ליד מדורה, וכו'...), אל תעביר אותה באופן דרסטי למקום קר מידי, אלה בהדרגה וכמובן גם ההפך).
  • אם הגיטרה נרטבת – נגב אותה מייד עם מטלית 100% כותנה ואל תייבש אותה בעזרת מכשירים או מקור חם.
  • בזמן החלפת מיתרים – אין להוריד את כולם בו זמנית, החלף כל אחד בנפרד. מוצאים אחד, שמים את החדש ומכוונים אותה, וכן הלאה, זאת כדי לשמור על מתח הלוח הקדמי.
  • כדאי לפחות פעמיים בשנה לשמן עם מעט שמן מכונות את מפתחות הכיוון.

הגיטרה היא כלי עדין ביותר אמנם השמירה על הגיטרה חשובה ביותר, אבל איכות העצים והבניה הם קובעים את עמידות הגיטרה לאורך זמן.

והעיקר!

לנגן כמה שיותר!!!


אין עדיין תגובות למאמר - “כיצד נשמור על הגיטרה”

הוסיפו תגובה

In reply to Some User

מוצרים נבחרים